avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechimea in cartea de munca dupa c.i.c. pana la 7 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechimea in cartea de munca dupa c.i.c. pana la 7 ani

cresterea copilului pana la sapte ani cu desfacerea contractului de munca in 1985 si revin din crestere copil cf.ord.50/1990,se trece in cartea de munca ca vechime la pensie?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:11, 20 Decembrie 2009
1. Va redau din Legea 1/1970, aplicabila la data cand se acorda intrerupere pentru cresterea copilului pana la varsta de 7 ani:
Art. 9. - (1) Salariatul cu contract de muncă pe durată nedeterminată, care s-a încadrat în termen de 90 de zile de la încetarea motivului pentru care nu a mai lucrat, beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate în următoarele cazuri:...
(2) În aceleaşi condiţii beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate salariata care a încetat activitatea fiind gravidă sau pentru a-şi creşte un copil pînă la împlinirea vîrstei de 7 ani.
Art. 10. - Se consideră că au vechime neîntreruptă în muncă următoarele categorii de salariaţi:
a) salariatul care se află în una din situaţiile prevăzute la art. 8 şi 9;
2. Asadar, mergeti la unitatea de unde ati intrat in crestere copil pana la varsta de 7 ani si unde v-ati intors in termen de 90 de zile de la implinirea varstei de 7 ani a copilului, sa va faca inscrierea in carnetul de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in munca pentru pensie perioada de concediu crestere copil in baza legii nr1/1970 minval minval In 20.04.1987 am incetat activitatea conform art.9 lit \"k\" din Legea nr.1 din 1970 pentru crestere copil si am reluat activitatea dupa 1 an si 10 luni la ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil conform legii nr.1/1970 minval minval Buna ziua, in perioada aprilie 1987 am incetat activitatea conform art.9 lit \"k\" din Legea nr.1/1970 pentru efectuare concediu crestere copil, iar in ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca ddena ddena As dori sa stiu daca concediul pentru cresterea copilului din perioada 1984-1985(nu mai mult de 90 zile pe an)se ia in calcul la vechimea in munca.Pe ... (vezi toată discuția)