Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechimea in cartea de munca dupa c.i.c. pana la 7 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechimea in cartea de munca dupa c.i.c. pana la 7 ani

cresterea copilului pana la sapte ani cu desfacerea contractului de munca in 1985 si revin din crestere copil cf.ord.50/1990,se trece in cartea de munca ca vechime la pensie?
1. Va redau din Legea 1/1970, aplicabila la data cand se acorda intrerupere pentru cresterea copilului pana la varsta de 7 ani:
Art. 9. - (1) Salariatul cu contract de muncă pe durată nedeterminată, care s-a încadrat în termen de 90 de zile de la încetarea motivului pentru care nu a mai lucrat, beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate în următoarele cazuri:...
(2) În aceleaşi condiţii beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate salariata care a încetat activitatea fiind gravidă sau pentru a-şi creşte un copil pînă la împlinirea vîrstei de 7 ani.
Art. 10. - Se consideră că au vechime neîntreruptă în muncă următoarele categorii de salariaţi:
a) salariatul care se află în una din situaţiile prevăzute la art. 8 şi 9;
2. Asadar, mergeti la unitatea de unde ati intrat in crestere copil pana la varsta de 7 ani si unde v-ati intors in termen de 90 de zile de la implinirea varstei de 7 ani a copilului, sa va faca inscrierea in carnetul de munca.