avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de recurs

S-a incheiat pe fond un proces civil.In ultimile 2 saptamani am lipsit din localitate si la intoarcere am gasit acasa plicul cu sentinta.Doresc sa fac recurs, dar termenul expira maine dimineata.

Intrebari

1 ) Pot depune cerere de recurs,simplu fara sa explic si motivele de recurs?

2 ) Se poate depune aceasta motivatie ulterior?

3 ) Exista un interval de timp limita pana la care pot completa cererea de recurs?
Cel mai recent răspuns: mihai1667 , utilizator 10:51, 10 Martie 2014
Trebuie sa motivati recursul pana maine in fapt si in drept.
Nu puteti sa depuneti doar recursul, urmand sa il motivati ulterior. Legea prevede ca motivarea recursului se face in termenul prevazut de lege pentru declararea acestuia. Un recurs nemotivat va fi considerat nul.

Puteti face motivarea pana seara la ora 19 cand inchid oficiile postale si nu neaparat in timpul programului registraturilor instantelor care de regula este pana la orele 13-14.
Ultima modificare: Luni, 10 Martie 2014
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Multumesc ptr raspuns.

Procesul s-a judecat pe baza vechiului cod civil fiind demarat in 2012.
Regula depunerii simultane a recursului cu motivarea ramane valabila si in acest caz?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum procedez dacă am depistat o mare eroare judiciară de tardivitate, știind că pe plicul aflat la dosar era trecută o dată cu 2 zile mai devreme ? flory_mr flory_mr Am dovada unei sentințe total ilegale de Tardivitate a depunerii cererii de chemare în judecată împotriva ilegalei Asociații de Proprietari nr. 71 din ... (vezi toată discuția)
Tardivitate cerere de chemare in judecata? sake sake Buna ziua/seara, Am formulat o cerere de chemare in judecata, pe conflicte de munca. Am primit prin curier decizia desfacerii contractului de munca, in ... (vezi toată discuția)
Vreau sa fac recurs cata26 cata26 Buna dimineata! As dori sa ma lamuresc si eu cu o situatie...in speta ieri am primit acasa comunicare in litigiu de munca cu fostul meu patron cu care am ... (vezi toată discuția)