Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de recurs

S-a incheiat pe fond un proces civil.In ultimile 2 saptamani am lipsit din localitate si la intoarcere am gasit acasa plicul cu sentinta.Doresc sa fac recurs, dar termenul expira maine dimineata.

Intrebari

1 ) Pot depune cerere de recurs,simplu fara sa explic si motivele de recurs?

2 ) Se poate depune aceasta motivatie ulterior?

3 ) Exista un interval de timp limita pana la care pot completa cererea de recurs?
Trebuie sa motivati recursul pana maine in fapt si in drept.
Nu puteti sa depuneti doar recursul, urmand sa il motivati ulterior. Legea prevede ca motivarea recursului se face in termenul prevazut de lege pentru declararea acestuia. Un recurs nemotivat va fi considerat nul.

Puteti face motivarea pana seara la ora 19 cand inchid oficiile postale si nu neaparat in timpul programului registraturilor instantelor care de regula este pana la orele 13-14.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Multumesc ptr raspuns.

Procesul s-a judecat pe baza vechiului cod civil fiind demarat in 2012.
Regula depunerii simultane a recursului cu motivarea ramane valabila si in acest caz?