Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ipoteca- rest de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ipoteca- rest de plata

Buna ziua,
In urma cu ceva ani am facut un credit ipotecar.Acum 2 ani nu am mai putut plati ratele.Anul trecut am divortat ,nu am facut partaj. Ce se intampla daca banca nu-si recupereaza banii prin vinzarea apartamentului? Se pune poprire pe salariile noastre(al meu si al fostului sot)? Suntem amandoi pe contractul bancar dar eu am parasit domiciliul dupa divort.
Buna ziua,

Atat timp cat amandoi sunteti semnatari ai contractului, dupa executarea bunului ipotecat, in cazul in care banca nu si-a recuperat toata suma, pune poprire pe ambele conturi de salarii.
Da, veti plati in solidar restul de datorie, veti avea popriri pe salariu si se pot executa si alte bunuri din proprietatea amadurora.