Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu, un mic ajutor
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu, un mic ajutor

Salutare,
Am doua popriri pe salariu si as dori sa stiu daca angajatorul trebuie sa imi retina din salariu din prima luna cand a primit aceasta instiintare. Am citit in codul civil art.780 alin.5 litera C (sumele aferente plăţii drepturilor salariale viitoare, pe o perioadă de 3 luni de la data înfiinţării popririi). As dori sa va intreb daca acest articol se poate aplica si in cazul meu (sunt angajat).
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Multumesc,
Albert
Angajatorul este obligat sa infiinteze imediat poprirea in caz contrar va primi amenda . Daca aveti mai multe popriri, toate insumate nu vor depasi 1/2 din salariul lunar .
Va multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca art.780 alin.5 litera C nu mi se adreseaza. As dori sa va intreb: totusi acest articol cui se adreseaza? Multumesc inca odata.