Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de reconstrui un gard intre proprietati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de reconstrui un gard intre proprietati

Buna ziua,
Vreau sa reconstruiesc gardul ce ma separa de un vecin (e foarte deteriorat). Am hotarare judecatoreasca pe acea portiune de teren,am cadastru,carte funciara pe propritatea mea dar tatal vecinului(vecinul fiind plecat la munca in Spania de cand a cumparat proprietatea vecina mie) se opune santajandu-ma ca daca vreau sa fac gardul trebuie sa-l mut 1m inspre mine,altfel mi-l distruge. Care e modalitatea cea mai simpla de a face gardul?
Multumesc anticipat.
Daca aveti hotarare judecatoreasca definitiva ,puteti desfasura demersurile de executare imprejmuire proprietate
In situatia in care exista dispute asupra terenului,este de preferat anterior demararii executiei gardului sa contactati politistul responsabil , sa detaliati existenta hotararii judecatoresti,
astfel incat vecinul sa nu mai poata ridica pretentii sau sa nu desfasoare demersuri pentru dezafectare gard
actiunea vecinului nu se numeste tulburare de posesie ?

daca mergeti in instanta cu un avocat bun ....o sa-l faceti pe vecin sa va construiasca personal gardul .

Art. 254 Tulburarea de posesie
(1) Ocuparea, in intregime sau in parte, fara drept, prin violenta sau amenintare, ori prin desfiintarea sau stramutarea semnelor de hotar, a unui imobil aflat in posesia altuia, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda.
(2) Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
ContSters315672, utilizator