avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1128 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... inscrierea la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

inscrierea la pensie

angajat10-04-1980,electrician pana la01-09-1987,de la aceasta data inginer pana in prezent,perioada10-04-1980/01 09 1987 grupa a-ll-a/dupa aceea pana in 01-04-2001 grupa a-l-a adeverinta de la societate pentru toata perioada ca am lucrat in grupa a-l-a conform unor sentinte judecatoresti definitive ale unor colegi de-ai mei care au lucrat toata perioada 1980-2001 ca electricieni deci grupa a-ll-a casa de pensii olt nu recunoste valabilitatea adeverintei ce pot sa fac barbat nascut 25-11-1959 va multumesc
Solicitati adeverinta cu perioada lucrata in grupe speciale de munca , in conditii deosebite , timpoul lucrat (100% ori mai putin ) si veniturile ce le-ati incasat in aceasta perioada, toate sporurile , Formulati cererea in scris , sa pastrati nr. de inregistrare . Daca vi se refuza eliberarea, solicitati prin instanta obligarea unitatii la eliberarea adeverintei si veti proba cu martori si acte ca ati lucrat in grupe de munca . Daca detineti o asemenea adeverinta si nu vi se ia in calcul de catre Casa de pensii pentru reducerea varstei de pensionare , bineinteles daca indepliniti toate conditiile de pensie, chemati in judecata Casa de pensii si solicitati obligarea acesteia la emiterea deciziei si plata drepturilor incepand cu data inregistrarii dosarului . Angajati un avocat .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. când ies la pensie? sunt născut în 16/03/1963 ... Mrsu Mrsu Bună ziua. Cînd ies la pensie? Sînt născut în 16/03/1963 și am lucrat ca lăcătuș mec în grup ll în procent de100% 19 ani și 17 zileîn ... (vezi toată discuția)
Intrebare grupa ii de muncă karcsika1958 karcsika1958 Daca este o lege separate ca casa de pensii este obligat sau nu ca- sa fie dat bani pe Adeverinta grad 2 de munca perioada pana 1990 ,.,Stiut ca acest lege ... (vezi toată discuția)
Grupa de munca silvica1940 silvica1940 buna ziua, Am lucrat din 1987 pana in 2006 cand M-am lichidat in aceeasi sociatate si acelasi loc de munca, aceleași atribuții prin fisa postului ca inginer ... (vezi toată discuția)