Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registru de incasari si plati completat gresit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registru de incasari si plati completat gresit

Buna ziua,
Am completat registrul de incasari si plati pentru anul 2013 dar am descoperit ca nu am trecut niste chitante.Pot sa anulez paginile completate( caci greseala am descoperit-o tarziu ,am scris 2 pg.), si sa-l scriu din nou cu chitantele omise.La un control de la fisc o sa am probleme daca am pagini anulate in registru.Este vorba despre activitati independente,contabilitatea in partida simpla.
Va multumesc.
Nu e nevoie sa anulati. Treceti la sfarsit acele chitante omise si refaceti dedesubt un nou total de sfarsit de an.
Pai cu ce data sa le trec?Cu 31.12.2013 sau data chitantei?
Multumesc

Puteti face o completare la registru la finalul registrului (in completare cu mentiunea respectiv , ca au fost omise. Daca ati facut declaratiile la fisc , puteti depune rectificativa cu noile sume ce vor rezulta .
treceti datele corecte din chitante
am inteles...declaratia pentru venit urmeaza sa o fac zile astea,sper sa nu fie problema la un control de la fisc pentru registru