Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Raspunderea angajatorului - Concediere si accident de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Raspunderea angajatorului - Concediere si accident de munca inregistrat

Buna ziua

Am o intrebare ce o priveste pe mama mea si anume:
Are 57 de ani, iar la varsta de 18 ani a avut un accident de munca la mana.Acesta este inregistrat in dara de 18.09.1974.
Am doua intrebari, prima este:
Este normal ca dupa acest accident sa fie concediata (dupa ce a lucrat acolo 35 de ani cu invaliditate) avand in vedere ca intreprinderea nu s-a desfiintat???
Menetionez ca dupa accident a fost mutata in alt departament.Conform lor accidentul a fost din vina ei (din neatentie), insa adevarul este ca mecanismul era rula la o viteza mai mare decat trebuia, deoarece nu functiona corect.

In decizia de concediere spune ca: "In urma restructurarii si reorganizarii a unor activitatii functionale se impune luarea unor masuri de concediere simple in etape.Concedierea se face din motive ce nu tin de persoana salariatului...."

In urma concedierii pe langa invaliditate, a intrat in depresie, are repetate internarii de "tulburare depresiva ... cu elemente psihotice, dupa care s-a pensionat medical.

A doua intrebare este:
Se poate da in judecata intreprinderea, pentru daune morale, invaliditatea+depresia cu care a fost diagnosticata???

Vreau sa stiu care este solutia intr-o astfel de situatie?Nu vreau sa intru intr-un proces inutil in care nu are castig de cauza.

Va multumesc!

Cand i-a fost comunicata decizia de concediere? Daca mai este in termen, poate contesta aceasta decizie.
Insa, despre castigul de cauza nu se poate pronunta nimeni fara a studia actele dosarului.
In 2009 i-a fost comunicata decizia de concediere.Cum aflu termenul de prescriptie???
Termenul de prescriptie a fost de 30 de zile de la data comunicarii deciziei de concediere.

Din 2009 , orice actiune legata de raportul de munca este prescrisa.

In prezent , Codul Muncii prevede:
Art. 268
(1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
a) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care a fost comunicată decizia unilaterală a angajatorului referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă;- text abrogat de art.211 lit.a din Legea nr.62/2011
b) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care s-a comunicat decizia de sancţionare disciplinară;
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor faţă de angajator;
d) pe toată durata existenţei contractului, în cazul în care se solicită constatarea nulităţii unui contract individual sau colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia;
e) în termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune, în cazul neexecutării contractului colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia.
(2) În toate situaţiile, altele decât cele prevăzute la alin. (1), termenul este de 3 ani de la data naşterii dreptului.

Art.211 din Legea nr.62/2011
Cererile pot fi formulate de cei ale căror drepturi au fost încălcate după cum urmează:
a)măsurile unilaterale de executare, modificare, suspendare sau încetare a contractului individual de muncă, inclusiv angajamentele de plată a unor sume de bani, pot fi contestate în termen de 45 de zile calendaristice de la data la care cel interesat a luat cunoştinţă de măsura dispusă;
....