Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Nascut in Libia, certificat de nastere pierdut
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Nascut in Libia, certificat de nastere pierdut

Buna seara, trec direct la subiect. Am avut certificat de nastere Libian, iar cu ani in urma l-am preschimbat la Bucuresti deoarece se degradase. Pe acesta din urma insa l-am pierdut. Mentionez ca locuiesc in Braila, si ca am buletin/pasaport/permis, valabile. Multumesc! Mihai.
Cu buletin/pasaport/permis trebuie sa mergeti la Bucuresti, unde ati preschimbat Certificatul de Nastere degradat in urma cu cativa ani, sa cereti un DUPLICAT al acestuia, achitand si taxele necesare legale.
Succes !
Am avut certificat de nastere Libian, iar cu ani in urma l-am preschimbat la Bucuresti deoarece se degradase.

Cum l-ati ''preschimbat'', unde? Ati obtinut certificat de nastere romanesc, unul dintre parinti e cetatean roman? Tind sa cred ca da pentru ca spuneti ca aveti carte de identitate. Daca da, puteti face cerere pentru obtinerea altui certificat si la Starea Civila de locul de domiciliu (din Braila), nu e nevoie sa mergeti pana la Bucuresti.

Nu aveti nevoie de permis sau de pasaport pentru ca nu sunt acte de identitate.
Buna seara! Multumesc pentru raspunsuri!
Parintii sunt romani si am clarificat cu ei preschimbarea mai sus mentionata: certificatul a fost schimbat la primaria sectorului 1 pentru ca cel original nu a fost acceptat, fiind initial emis de catre consulatul RO din Tripoli. Pana la urma Bucuresti sau Braila..?
Unde vreti, cererea pentru eliberarea altui certificat de nastere se poate depune atat la locul de domiciliu / resedinta cat si la Starea Civila unde a fost eliberat initial.
Banuiesc ca preferati Braila :)
Sper sa se poata in Braila, am sa merg curand sa verific. Multumesc pentru sfaturi.