Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit retroactiv pe teren?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit retroactiv pe teren?

Buna ziua,

Nu stiu daca am ales bine categoria, sper ca da...

Impreuna cu fratele meu am obtinut, prin hotarare judecatoreasca definitiva, dreptul de proprietate asupra 2 terenuri (unul extravilan "in acte" dar aflat intr-o zona in care se construieste, celalalt teren agricol). Procesul in urma caruia am obtinut aceasta hotarare definitiva a inceput in 2007.

"Miezul" procesului a fost acesta: bunicul nostru a obtinut un titlu de proprietate pe numele sau, acest titlu fiind emis in 2007 cand el deja decedase. El a avut 2 fii, tatal nostru si unchiul nostru, ambii decedati si ei in 2007. Pana in 2007, impozitul pe terenuri a fost platit de familia unchiului meu (si, mai departe, de verii mei) care se considerau unici mostenitori, in baza unor certificate pe care noi le-am contestat.

Din data inceperii procesului, acestia nu au mai platit impozitul pe terenuri. Hotararea, cum am spus, este din 2012 iar noi am deschis la Primarie rolul in vara lui 2013. In luna ianuarie fratele meu a primit decizia de impunere si, in esenta, ni se cere plata impozitului retroactiv pe cele 2 terenuri care ne revin noua, din anul 2007 pana in momentul de fata.

Mentionez inca o data ca in perioada 2007-2012 noi nu am folosit aceste terenuri si practic nici nu aveam cum, neavand nici un act pe ele. Parerea mea e ca daca ni se poate pretinde impozit retroactiv, acest lucru ar fi normal sa fie facut incepand cu data emiterii hotararii judecatoresti definitive (sau cu data deschiderii rolului?).

As dori o lamurire din partea unor specialisti pentru ca, la Primarie, fratelui meu i s-a explicat, evident, ca "asa trebuie".

Multumiri anticipate!
Avand in vedere ca hotararea judecatoreasca este din anul 2012, opinez ca dvoastra ca proprietari datorati impozit incepand cu anul 2012. Legal, reprezentantii Primariei trebuie sa solicite impozitul pt. anii anteriori de la "proprietarii" din certificatele de mostenitor desfiintate de dvoastra. Atunci erau, inca, valabile.
Chiar si asa, suntem in 2014, iar creantele bugetare se prescriu in 5 ani, ca atare nu pot cere impozit incepand din 2007.
Problema e ca rolul fiscal la Primarie era, inca, pe numele bunicului decedat, verii mei nu-si facusera inca rol fiscal caci imediat ce a iesit titlul de proprietate l-am atacat in instanta. Cred ca ei plateau inca impozitul in contul rolului fiscal al bunicului, iar Primaria se invatase sa primeasca banii de la un decedat.
Lucian_Stroe a scris:

Din data inceperii procesului, acestia nu au mai platit impozitul pe terenuri. Hotararea, cum am spus, este din 2012 iar noi am deschis la Primarie rolul in vara lui 2013. In luna ianuarie fratele meu a primit decizia de impunere si, in esenta, ni se cere plata impozitului retroactiv pe cele 2 terenuri care ne revin noua, din anul 2007 pana in momentul de fata.

Eu cred ca "miezul" procesului reprezinta de fapt succesiunea dupa bunicul si tatal dvs, in urma careia dvs si fratele ati devenit mostenitori. In Hotararea primita trebuie sa se mentioneze cu ce data ati devenit mostenitori, inteleg doar ca a ramas definitiva si irevocabila in 2012. In general in astfel de cazuri care au la baza procese ce se intind pe perioade lungi, nimeni nu plateste impozitul, de aceea in sentinta se mentioneaza data cu care intra in posesia bunului. Chiar daca dvs, nu ati folosit acel teren, asta nu inseamna ca nu sunteti proprietarul terenului. Este normal ca cineva sa plateasca impozitul pt acel teren, ori in cazul dvs, mostenitorii decedatilor.

Acum am vazut al doilea post, rolul se afla pe numele bunicului pt ca nu era facuta succesiunea, legea nu va obliga sa faceti succesiunea dupa decedat, de aceea primaria nu are incotr-o si trebuie sa incaseze banii pe numele decedatului, in fond trebuie platit de cineva.
gmancila, utilizator
gmancila a scris:

Lucian_Stroe a scris:

Din data inceperii procesului, acestia nu au mai platit impozitul pe terenuri. Hotararea, cum am spus, este din 2012 iar noi am deschis la Primarie rolul in vara lui 2013. In luna ianuarie fratele meu a primit decizia de impunere si, in esenta, ni se cere plata impozitului retroactiv pe cele 2 terenuri care ne revin noua, din anul 2007 pana in momentul de fata.

Eu cred ca \"miezul\" procesului reprezinta de fapt succesiunea dupa bunicul si tatal dvs, in urma careia dvs si fratele ati devenit mostenitori. In Hotararea primita trebuie sa se mentioneze cu ce data ati devenit mostenitori, inteleg doar ca a ramas definitiva si irevocabila in 2012. In general in astfel de cazuri care au la baza procese ce se intind pe perioade lungi, nimeni nu plateste impozitul, de aceea in sentinta se mentioneaza data cu care intra in posesia bunului. Chiar daca dvs, nu ati folosit acel teren, asta nu inseamna ca nu sunteti proprietarul terenului. Este normal ca cineva sa plateasca impozitul pt acel teren, ori in cazul dvs, mostenitorii decedatilor.

Acum am vazut al doilea post, rolul se afla pe numele bunicului pt ca nu era facuta succesiunea, legea nu va obliga sa faceti succesiunea dupa decedat, de aceea primaria nu are incotr-o si trebuie sa incaseze banii pe numele decedatului, in fond trebuie platit de cineva.

"Trebuie platit de cineva" e un comunism. Trebuie PLATIT doar daca cineva FOLOSESTE. Punct.
Lucian_Stroe a scris:

"Trebuie platit de cineva" e un comunism. Trebuie PLATIT doar daca cineva FOLOSESTE. Punct.

Pe mine ma amuza faptul ca in functie de varsta fiecaruia, se striga "comunism" sau "democratie", care oricum au fost percepute eronat de cel care "striga". :O

Da, aveti dreptate m-am exprimat gresit, trebuia sa spun ca impozitul pe teren, trebuie platit de mostenitorii decedatului. Daca eu as avea 10 case, m-ati lasa sa platesc impozitul doar la cea in care locuiesc, pe celalalte noua sa ma scutiti pt ca nu le folosesc deloc? :giggle:

Legea spune clar, mostenitorul preia activul si pasivul decedatului. :D
gmancila, utilizator