Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fidejusiunea versus Ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fidejusiunea versus Ipoteca

In cazul in care am garantat o persoana in vederea acordarii unui imprumut bancar, in acelasi timp existand si o garantie personala in numele aceluiasi debitor bancar, si am fost executat silit, am vreo posibilitate sa ma indrept impotriva fideiusorului pentru a imi recupera o parte din prejudiciul suferit odata cu executarea silita?
Tin sa mentionez ca este vorba de un imprumut de 100.000 de euro, imobilul meu valorand 300.000 de euro, si ca fideiusiunea se pare ca a fost in limita a 50.000 de euro.
Va multumesc anticipat.

Buna ziua, nu este problema, o sa primiti diferenta de 250000 euro inapoi, dupa vanzarea imobilului, nu vi se vor lua toti banii.
Dar ... stati un pic, fideiusorul nu sunteti dvs.?? Nu se intelege ...
(De ce sa va mai indreptati impotriva debitorului principal, atata vreme cat l-ati garantat de buna voie ??)
Nu cred că că puteţi îndrepta împotriva fidejusorului. Doar un fidejusor care a plătit datoria ar putea face asta, în cazul pluralităţii de fidejusori.
fideiusorul este o alta persoana. pentru acordarea creditului a fost nevoie de garantii, asa ca prima oara a fost constituita o fideiusiune partiala de 50.000 euro si pentru ca asta nu a fost de ajuns am garantat si eu cu imobilul in valoare de 300.000. eu ma intrebam daca ma pot indrepta impotriva acestui fideiusor sa mi iau si eu o parte ceva inapoi.