Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita, concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita, concediu de crestere a copilului

Buna ziua,

Puteti sa ma lamuriti, va rog, daca executorul poate solicita debitorului informatii scrise conform art. 627 alin. 2 c.p.civ. (referitor la bunurile si veniturile pe care le are) anterior momentului pronuntarii instantei de judecata cu privire la cererea de incuviintare a executarii silite?

Speta este urmatoarea: debitorea primeste o adresa de la executor prin care i se cere sa se prezinte la sediul sau pentru a da o declaratie cu privire la bunurile si veniturile pe care le are intrucat banca a solicitat executarea sa silita pentru suma de 4000 lei, in temeiul a doua contracte de credit pentru nevoie personale pe care nu le-a mai putut achita.

Precizez ca momentan debitoarea este in concediu de crestere a copilului (de 7 luni), si cu exceptia indemnizatiei de crestere a copilului si a alocatiei nu are niciun alt venit. Nu este casatorita, iar tatal copilului rar contribuie cu cele necesare unui bebelus. Debitoarea are insa in proprietate o garsoniera mobilata.

Ce apreciati ca ar putea face debitoarea intr-o astfel de situatie pentru a evita sa se trezeasca in strada impreuna cu un copil de numai 7 luni de zile?

Doreste sa isi asume un angajament de plata pe o perioada de cca 2 ani. Ar trebui sa se adreseze executorului sau bancii in acest sens? Apreciati ca extsa vreo sansa ca debitul sa poata fi achitat intr-un termen de 2 ani?

Va multumesc.
Informatiile solicitate de executor conform art. 627 alin. 2 se cer dupa ce executarea silita a inceput.
Debitoarea sa vorbeasca cu executorul si sa-i spuna ca doreste sa incheie un angajament cu banca. Sa incheie angajamentul de plata cu banca, angajament in baza caruia executorul judecatoresc sa suspende executarea silita.
Ca procedura de executare, in lipsa unor venituri banesti sau bunuri mobile, executorul poate incepe executarea silita imobiliara.