Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Compensare datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Compensare datorii

Am o datorie de achitat decisa prin sentinta judecatoreasca (pentru efectuarea de renovari de catre chiriasi in casa mea). Vreau sa achit datoria prin a ceda imobilul, adica a compensa ori stinge datoria mea cu valoarea imobilului.

Cum trebuie sa procedez? Un notar de pe acest website poate imi va comunica ce documente vor fi necesare.

Daca va fi un contract de vanzare-cumparare, ar trebui sa trec pretul de vanzare care ar compensa datoria mea si apoi ar trebui un proces verbal de primire -predare in care sa se mentioneze stingerea datoriei mele? In ce document trebuie mentionata stingerea datoriei mele?

Rog foarte mult un notar sa-mi comunice care ar fi procedura cea mai corecta. Va multumesc!
proces_ro, utilizator
Se numeste dare in plata... mergeti la un notar cu ideea asta, altfel mai sunt si alte posibilitati, dar mai scumpe.