avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare asociat unic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare asociat unic

Buna ziua !

O persoana este asociat unic intr-o societate si are peste 45 de ani .Persoana respectiva vrea sa se angajeze la firma lui cu contract ind de munca pe o perioada nedeterminata .
Intrebarea mea este ca in acest caz societatea are dreptul sa incheie conventie cu somajul ?

Multumesc anticipat ptr eventualele raspunsuri si pareri !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:25, 1 Aprilie 2014
1. Modificarile aduse de HG 119/2014 se aplica de la data de 20 martie 2014.

2. Dar si asa veniturile din dividende nu sunt venituri din activitati autorizate, potrivit legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie somaj hp777 hp777 Buna ziua. Daca o persoana beneficiaza de indz. de somaj si deschide un SRL ca administrator unic, se intrerupe indz. de somaj? Si daca da in ce conditii, ce ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de indemnizatie somaj? filipf16 filipf16 daca am fost disponibilizt cu articol de somaj pot beneficia de indemnizatie de somaj daca mai lucrez la alt angajator cu carte de munca doua ore pe zi si am ... (vezi toată discuția)
In timpul somajului Capverde Capverde Buna! In timpul somajului, am aflat de la cineva neoficial, ca se poate presta o activitate de munca, in completarea venitului, pana la un anumit ... (vezi toată discuția)