Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Retinere din salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Retinere din salariu

buna.imi puteti spune va rog cit la % din salar se poate opri pt unele rate ne achitate la timp? daca sunt 2 institutii diferite cum se imparte procentul de retinere de cit la % din salar au voie sa retina?va multumesc..!
Probabil ca se vor infiinta popririle pe rand, nu amadoua odata. Pt primul venit veti avea poprire pe 1/3 din salariu, iar pt al doilea, diferenta pana la1/2 din salariu.

1/2 din salar e maximul care se poate retine?
Da, indiferent cati creditori sunt.
1/3 din salariul negociat sau venitul net ?din care se face poprire?
e vb de venitul net.