Forum Discuţii juridice Executare silită Cuantumul unei popriri
Discuție deschisă în Executare silită

Cuantumul unei popriri

Buna ziua. Am o poprire pe salariu. Pana acum 3 luni imi retinea 250lei. Acum mi se retin 600 lei. Am salariu de incadrare de 2640.Cu sporuri as lua net 1900.Fara sporuri 1600.Am 2 copii minori(1 an respectiv 12 ani. )Mai am si o rata de 120 lei. Angajatul de la contabilitate zice ca nu are ce sa imi faca. Ce sa fac. Sotia momentan nu lucreaza. Am luat azi 1300 lei. Ce pot face?
600 lei este o rată reținută în limita legală. Legea stabilește o limită de 1/3 din venitul lunar net, pentru o singură datorie poprită. Dintr-un net de 1.900 lei, vă poate reține maxim 1/3, adică 633 lei.
Dapix, utilizator
Stiu si eu ca maxim 633.Legea spune pana la1/3.Nu spune clar:1/3!!!!Intrebam de ce nu 450 lei sau 300 lei.... Sau 150 lei.... Sunt toate sume pana in 1/3 din leafa. Nu exista lege care sa impuna clar 1/3.
Dar nu impune nimeni prin lege cuantumul maxim, procentul maxim îl stabilește creditorul. Creditorul este interesat să-și recupereze cât mai repede banii.

La întrebarea dvs, răspunsul e atât de simplu: 1/3 pentru că atât vrea creditorul, iar legea îi permite să solicite procentul maxim.

Numai o instanță de judecată poate trece peste voința creditorului, și poate dispune un alt procent la poprire.
Dapix, utilizator