avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bănci și ifn
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bănci și ifn

Am niște ifn de achitat pe numele meu sar stau în casa mamei deci am adresa pe buletin unde stau cu mama. Eu nu am nimic pe numele meu. Dar vreau sa știu dacă nu plătesc ifn din motive rămas fără job o poate afecta pe mama
Nu o pot afecta pe mama dvs., va pot afecta doar pe dvs. daca o sa mosteniti ceva, beneficiati de salariu...( va pot pune poprire pe salariu, executa si vinde bunurile mostenite...).
Pe. Mine ma interesaza de mama sa nuo afectezd
Ionut.ion a scris:

Nu o pot afecta pe mama dvs., va pot afecta doar pe dvs. daca o sa mosteniti ceva, beneficiati de salariu...( va pot pune poprire pe salariu, executa si vinde bunurile mostenite...).

Nu o afecteaza, daca nu a girat cumva acele credite.
Cât trăiește mama nu o afectează pe ea. O să vă afecteze pe dvs când veți moșteni bunurile rămase după mama, că vor fi scoase la licitație de IFN și vândute pentru recuperarea creanței.

Mama poate dormi liniștită. Nu răspunde ea pentru datoriile restante ale ficei.
Dacă cumva ați pus-o girant la credit, atunci va fi executată silit și ea.
Ultima modificare: Luni, 10 Februarie 2020
Dapix, utilizator
Dar dacă eu am salariu de 3500 și am. O rata de 1900 la o banca nu ifn, if dacă ma dau în judecata cât îmi pot opri din salariu având în vedere ca deja am o rata de 1900...

Dapix a scris:

Cât trăiește mama nu o afectează pe ea. O să vă afecteze pe dvs când veți moșteni bunurile rămase după mama, că vor fi scoase la licitație de IFN și vândute pentru recuperarea creanței.

Mama poate dormi liniștită. Nu răspunde ea pentru datoriile restante ale ficei.
Dacă cumva ați pus-o girant la credit, atunci va fi executată silit și ea.

Alte discuții în legătură

Ifn indatoreaza peste suta lavsuta bibicarina bibicarina Am un salariu de 3500,la o banca normala, și ifn active pe care le achit am la un singur ifn 2 credite al doilea credit a pus pe mama Codebitor, pe urma am ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. cine îmi poate spune și mie, dacă niște ifn ma ... bibicarina bibicarina Bună ziua. Cine îmi poate spune și mie, dacă niște ifn ma tot amenință cu executare silita, dar eu nu am nimic pe numele meu, am decât salariu. ... (vezi toată discuția)
Cuantumul unei popriri DAVIDUTU76 DAVIDUTU76 Buna ziua. Am o poprire pe salariu. Pana acum 3 luni imi retinea 250lei. Acum mi se retin 600 lei. Am salariu de incadrare de 2640.Cu sporuri as lua net ... (vezi toată discuția)