Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum renunti la o donatie de bunuri mobile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum renunti la o donatie de bunuri mobile

Buna ziua, ma poate cineva ajuta la un model de renuntare la o donatie de bunuri mobile? in speta Obiectul contractului este transmiterea de catre donator cu titlu gratuit a dreptului de proprietate asupra unor animale (ponei) intr-un parc de copii. Valoarea donatiei a fost sub 25.000 lei si facuta sub semnatura privata. Acum donatarul a intrat in faliment si nu-si mai permite sa intretina acele animale pe spatiul propriu, motiv pt care vrea sa le restituie. Ma ajutati cu un model de act aditional la contract sau declaratie prin care sa renunte la donatie? Sau care ar fi modalitatea prin care se poate face acest lucru. Multumesc!
Pentru incheierea valabila a contractului de donatie este obligatorie forma autentica incheiata in fata unui notar public . Daca aceasta forma autentica nu este respectata, contractul va fi lovit de nulitate absoluta si nu isi va mai produce efectele nici pentru trecut nici pentru viitor.
dar este necesara forma autentica daca depaseste suma de 25.ooo de lei, nu sub 25.000 lei
bunurile mobile corporale cu o valoare de pana la25.000 lei pot face obiectul unui dar manual si se incheie prin acordul de vointa al partilor
Asta de unde rezulta?
Despre forma si efectele donatiunilor intre vii
Art. 813
Toate donatiunile se fac prin act autentic.

Aceea e o promisiune de donatie, nu stiu daca are si o alta valoare... trebuie vazuta hartia. Oricum, ca donatie e nula.
si atunci care ar fi solutia?