avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Problema credit cu girant
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Problema credit cu girant

buna ziua
am o mare problema aparuta peste noapte.
acum cativa ani vreo 10 ani am ajutat o persoana sa ia un credit, eu fiind girant.
o perioada a platit persoana respectiva o perioada am platit eu.
problema mare este ca acum ma trezesc cu proprire pe salariu.
mentionez ca nu am fost instiinta cu nimic ca, creditul nu mai este achitat sau ca sunt trimisa in judecata.
ce sa fac?
creditul a fost pentru o suma de 10000 ron initial a fost platit 13000 ron si acum ma trezesc ca mai am de platit inca 10000+ ron.
ce vreau sa subliniez cum de nu am fost instiintata de nimic si banii ii doresc acum de la mine?
de ce am nevoie sa-i combat?
sunt dispus sa platesc datoria dar fara penalitati, puteam sa o platesc de la inceput daca eram instiintat.
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 13:58, 12 Martie 2014
Legal ce sa faceti? O contestatie la executare, dar ma tem ca este tardiv (cautati avocat sa vada actele). Smecherii juridice (bancile din ce sa traiasca si ele saracele?). Va trebui sa platiti tot, apoi sa va indreptati impotriva ....titularului debitor. E jale cu facerea de bine!
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire - girant banca, urgent va rog! beta88 beta88 Buna ziua! Unchiul meu a girat pe cineva la o banca(nu stiu ce fel de credit este),el in urma cu 3 ani a decedat(unchiul).Singuri mostenitori sunt tatal meu ... (vezi toată discuția)
Sunt urmarit in calitate de girant al unui credit annyss annyss Buna ziua....am si eu o problema cu firma de recuperari [NUME]....acum cativa ani am fost girant pentru un credit la [BANCA]...persoana pentru care am fost ... (vezi toată discuția)
Obligatiile girantului in cazul in care titularul creditului nu mai achita ratele danielu_vd danielu_vd In anul 2005 am girat un prieten care a imprumutat 11.800 lei de la o institutie bancara. La inceput si-a achitat ratele, dar dupa un timp am inceput sa ... (vezi toată discuția)