Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sechestru pentru 500 lei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sechestru pentru 500 lei

buina ziua,
matusa mea locuieste intr-un bloc unde administratorul a facut contract cu o firma pentru reparatia terasei blocului. Pentru fiecare apartament s-a perceput suma de 520 lei.
Pentru ca pensia e foarte mica nu-si permite sa achie toata aceasta taxa si I s-a adus la cunostiinta de catre presedintele administratiei ca I se va face dosar pentru sustragerea de la plata datoriei si se va cere sa-i faca sechestru pe apartament.
va rog frumos explicate-ne , daca in caz de neplata a acestei taxe integral ce anume I se poate intampla si la ce ne putem astepta cel mai rau.
Multumim.
Poate fi executata... proprietatea e scumpa, de ce nu insetraineaza apartamentul acela cumva? Poate cu rezerva de uzufruct/abitatie, poate cumpara ceva mai mic...
Ar trebui sa se inteleaga pt a plati in rate. In caz ca nu se inteleg, o va actiona in judecata si i se va adauga la datorie si cheltuieli de judecata si apoi de executare, ar fi pacat sa platesca cu mult mai mult.
In final, i se va pune poprire pe pensie.
Cat are pensie ? daca e prea mica si nu ii poate pune poprire legal pe ea, abia atunci se poate ajunge la casa.
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
deci ar trebui sa plateasca niste rate mult mai mici luna de luna ., dar administratorul vrea sa inceapa lucrarea acum in martie. Pensia este mica de 300 lei si nu are cum sa achite aceasta taxa integral.
deci nu are alta varianta decat sa se imprumute la cineva si sa achite.
Multumim
Nu, sa achite cum poate si cat poate lunar. Pt astfel de actiuni trebuia strans un fond de reparatii, nu sa ii forteze acum sa dea toata suma o data.
De acord. Totusi, chiar nu poate vinde? Ce face daca se mai repara ceva in 2 luni?...
Pe termen lung, ar fi mai buna solutia cu mutarea...