Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Incasare asigurare de viata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Incasare asigurare de viata

care este procedura de recuperare asigurare de viata cu somaj cesionata in favoarea bancii,mentionez ca mama a contractat un credit de nevoi pesonale in anul 2012 de care nu am stiut ,iar in acest an a suferit un accident vascular cerebral fapt care a dus la decesul persoanei in cauza.Am depus la banca certificatul de deces impreuna cu scrisoarea medicala redactata de medicul de familie si certificatul constatator de deces.In urma acestor acte depuse am primit instiintarea ca firma de asigurare refuza sa plateasca polita de asigurare deoarece aceasta asigurare este valabila doar in caz de accident,mama specificand ca sufera de diabet si tensiune arteriala .intrebarea mea este,1 cum poti face asigurare de viata cu somaj unei femei in varsta de 67 de ani care declara ca sufera de diabet si tensiune arteriala . 2 ce sanse am sa recuperez cel putin ratele primei de asigurare platite timp de 2 ani, 3, Banca ma someaza sa platesc creditul restant
1. Se poate face astfel de asigurare, iar daca decesul/invaliditatea survine ca urmare a agravarii bolii, societatea de asigurare nu acorda despagubiri;
2. Daca sunteti mostenitor legal iar polita este cu acumulare de capital puteti solicita valoarea de rascumparare. Daca polita nu este cu acumulare, primele de asigurare achitate nu se returneaza;
3. Va trebui sa aveti o intalnire cu reprezentantul bancii pentru a gasi solutii pentru o eventuala reesalonare a creditului prin acordarea unei perioade de gratie.
mersi mult ,cred ca sunt bun de plata.