avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Incasare asigurare de viata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Incasare asigurare de viata

care este procedura de recuperare asigurare de viata cu somaj cesionata in favoarea bancii,mentionez ca mama a contractat un credit de nevoi pesonale in anul 2012 de care nu am stiut ,iar in acest an a suferit un accident vascular cerebral fapt care a dus la decesul persoanei in cauza.Am depus la banca certificatul de deces impreuna cu scrisoarea medicala redactata de medicul de familie si certificatul constatator de deces.In urma acestor acte depuse am primit instiintarea ca firma de asigurare refuza sa plateasca polita de asigurare deoarece aceasta asigurare este valabila doar in caz de accident,mama specificand ca sufera de diabet si tensiune arteriala .intrebarea mea este,1 cum poti face asigurare de viata cu somaj unei femei in varsta de 67 de ani care declara ca sufera de diabet si tensiune arteriala . 2 ce sanse am sa recuperez cel putin ratele primei de asigurare platite timp de 2 ani, 3, Banca ma someaza sa platesc creditul restant
Cel mai recent răspuns: atmosphere , utilizator 18:12, 14 Martie 2014
1. Se poate face astfel de asigurare, iar daca decesul/invaliditatea survine ca urmare a agravarii bolii, societatea de asigurare nu acorda despagubiri;
2. Daca sunteti mostenitor legal iar polita este cu acumulare de capital puteti solicita valoarea de rascumparare. Daca polita nu este cu acumulare, primele de asigurare achitate nu se returneaza;
3. Va trebui sa aveti o intalnire cu reprezentantul bancii pentru a gasi solutii pentru o eventuala reesalonare a creditului prin acordarea unei perioade de gratie.
mersi mult ,cred ca sunt bun de plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii de pensionare in caz de accident vascular cerebral lucist_r lucist_r Buna seara, V-as ruga sa imi oferiti o informatie referitoare la conditiile de pensionare pentru tatal meu care acum 4 ani a suferit un accident vascular ... (vezi toată discuția)
Credit neachitat, mama decedata igabi44 igabi44 Buna seara, Mama mea a luat un credit de 8.500 lei, in ian. 2011, iar in iunie a decedat (tumoare cerebrala). Eu am mai platit rate pana in sept. 2011. In ... (vezi toată discuția)
Refuz plata asigurare de viata dupa deces , refuz despagubire asigurare de viata pentru credit bancar sorinforums sorinforums Tatal meu a avut un credit bancar , mama fiind coplatitor . Asigurarea de viata a fost platita odata cu creditul la zi. Dupa deces firma de asigurari refuza sa ... (vezi toată discuția)