Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

La finalul anului 2012 am fost concediata abuziv de catre angajator iar in vara anului 2013 am nascut o fetita.Am actionat in instanta angajatorul si am contestat decizia de concediere iar in februarie 2014 am castigat procesul fiind repusa in functie iar salariile si toate taxele mi-au fost achitate retroactiv de catre angajator.Deci efectiv eu am un copil de 8 luni iar apar ca si cum as fi lucrat si in timpul sarcinii si si acum, toate taxele fiind achitate retroactiv.Intrebarea mea ar fi daca mai pot sa depun dosarul pentru indemnizatie de crestere copil avand in vedere ca este un caz mai aparte si nedepunerea dosarului pana acum nu a fost din cauza neglijentei mele.Multumesc.
1. Deaorece aceasta situatie nu este prevazuta in legislatia referitoare la concediu crestere copil (CCC) va recomand sa puneti intrebarea, pe e-mail, la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS), cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.

2. De asemenea puteti sa puneti intrebarea si la ANPIS, pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro

3. Am rugaminrea sa postati si aici raspunsul primit, poate mai ajuta si pe altii! Multumesc!