Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru

Buna ziua,
Am nevoie de sugestii, solutii legale, pentru a inregistra corect in CIM, si in ROI, capitolul legat de durata timpului de munca.

Angajatorul doreste ca programul de lucru sa fie de 9 ore, din care 30 de minute pauza de masa (platite).

Conform datelor de mai sus, ar insemna 8 h 30 min durata timpului de lucru + 30 min care nu sunt incluse in durata timpului de lucru.
Socotind cele 30 min x 5 zile, rezulta 2 h 30 min suplimentare/ saptamana, deci nu s-ar depasi cele 48 de ore suplim/sapt.

Care este varianta legala de a inregistra aceasta durata a timpului de munca de 8 h 30 m, in CIM, respectiv ROI , avand in vedere ca, cf.legislatiei in vigoare, pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână. Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăşi 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare.

Va multumesc !

Nu se poate inregistra un astfel de timp de munca in c.i.m., atata timp cat legea prevede durata maxima de 8 ore/zi.
Dar, in ROI ?
Nici in regulamentul intern nu se pot cuprinde dispozitii contrare legii.