avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

buna ziua, am o rugaminte daca imi puteti raspunde : in anul 2008 am luat un credit de nevoi personale pt a ajuta pe acea persoana ,persoana in cauza a platit 2 ani la rand ratele dupa care nu a mai platit si nici nu ma anuntat sa stiu ce este de facut ,acea persoana este plecata din tara si nu am cum sa mai dau de ea ,in anul 2013 mi-a venit o instiintare dela un executor judecatoresc ca am poprire pe salar .acum intrebarea mea este creditul de nevoi personale este luat fara garantii,eu locuiesc cu parintii ,in momentul de fata eu nu mai lucrez si as dori sa stiu daca executorul se poate lega de apartamentul parintilor.va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: alinuca22 , utilizator 16:15, 16 Martie 2014
Nu pot face obiectul executarii silite decat bunurile in evidenta debitorului
In cazul dv,la cererea creditorului,executorul judecatoresc poate starui in procedura de executare silita a bunurilor in evidenta dv prezente si viitoare-pana la concurenta sumei de recuperat
mai am o rugaminte sa ma lamuriti la o intrebare:daca eu pana in momentul de fata am lucrat si mi sa facut poprire pe salar 1/3 si acum nu mai lucrez ce poate in momentul de fata executorul sa faca daca nu am nici un venit si nici nu am nimic pe numele meu ,eu locuind cu parintii se poate lega sa vina acasa la parinti sa execute apartamentul lor ,creditul este luat fara garantii . va multumesc anticipat pt raspuns
Vi s-a raspuns deja ca numai dvs raspundeti cu bunurile care sunt ale dvs, nu cu bunurile parintilor, executorul nu poate vinde bunurile care nu va apartin.
buna ziua revin cu o informatie daca ma puteti lamuri;daca nu mai lucrez si nu am nici un bun pe numele meu si locuiesc cu parintii in apartament ,executorul se poate lega de bunurile lor din apartament.va multumesc anticipat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire salariu pentru credit de nevoi personale bogsmc bogsmc Buna ziua, As dori sa ma ajutati si pe mine pentru a ma lamuri cu anumite lucruri cu privire la o executare silita, eventual sa ma indrumati la un avocat ... (vezi toată discuția)
Somatie de executare silita prin poprire si mobiliara adelatuhut adelatuhut Buna ziua! Am contractat un credit in 2008 ,iar din anul 2010 de cand in sistemul bugetar sau intamplat marile reduceri salariale mi-a fost din ce in ce mai ... (vezi toată discuția)
Executare silita gabrielaalc gabrielaalc buna ziua,am primit o executare de la un executor judecatoresc pt un credit de nevoi personale pe instiintarea executorului scrie ca si sotul meu este executat ... (vezi toată discuția)