Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

buna ziua,am primit o executare de la un executor judecatoresc pt un credit de nevoi personale pe instiintarea executorului scrie ca si sotul meu este executat silit .el nu are nici o legatura cu acest credit nu a semnat nimic si nu a fost prezent la acordarea creditului.de unde are executorul datele sotului respectiv cnp?si daca poate sa i se faca poprire pe salariu.mentoinez ca suntem separati im fapt nu divortati si avem in comun un apartament
gabrielaalc a scris:

de unde are executorul datele sotului respectiv cnp?

Executorul judecatoresc pentru demararea procedurii de executare silita,solicita relatii de la autoritati
Avand in vedere ca dvs figurati in evidente cu domiciliul comun cu sotul,autoritatile au comunicat date,inclusiv de identificare=CNP existente in baza proprie
Executarea silita se poate dispune numai pe bunurile in evidenta debitorului
in cazul dvs exista bun imobil ,asupra caruia executorul judecatoresc poate dispune procedura de executare silita

multumesc!creditul nu este ipotecar,si nu are nici giranti nici garantie imobilul.suma executorului este de 6600ron pls 1000ron cheltuieli de executare .va intreb daca poate fi facuta poprire pe salariul sotului .eu nu mai lucrez de 3 luni
Daca nu e o datorie comuna, sotul dvs sa depuna contestatie la judecatorie.daca nu aveti salariu ap dvs e in pericol de a fi vandut.