avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua ! As dori si eu sa stiu care este modul de calcul al salariului pe perioada CCC. Mentionez faptul ca lucrez in cadrul M.A.I. si din cate am inteles eu se ia in cosiderare si norma de hrana ( as dori daca se poate si un exemplu de calcul ). Exista vreo baza legala care face referire la maternitatea cadrelor M.A.I. sau se aplica legea civila (care sunt actele normative
)? Va mutumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:11, 13 Martie 2014
1. Legislatia in baza careia se acorda indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este:

* OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, cu modificarile aduse de:
- Legea nr.132/2011 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor.
- OUG nr.124/2011 pentru modificarea şi completarea unor acte normative care reglementează acordarea de beneficii de asistenţă sociala.
- Legea nr.166/2012 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 124/2011 pentru modificarea şi completarea unor acte normative care reglementează acordarea de beneficii de asistenţă social.
- Legea nr.187/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal .

* Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunarã pentru creşterea copiilor, aprobate de HG 52/2011 si modificate de HG 57/2012 si de HG 1291/2012.


2. - Aceste acte normative se aplica si in cazul salariatilor de la MAI.
- Deosebirea este ca in cazul dvs. nu depuneti actele la Primarie ci la angajatorul dvs. care va plateste indemnizatia pe care o solicita de la bugetul statului.
- Daca angajatorul nu va acorda CCC si nu va plateste indemnizatia va adresati Agentiei Judetene pentru Plati si Inspectie Sociala.

3. Pe perioada de CCC se suspenda raporturile de munca cu angajatorul dvs., nu mai primiti salariu dar vi se acorda indemnizatia pentru CCC.

4. Indemnizatia pentru concediu crestere copil este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii), in conditiile prevazute de OUG 111/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreruperea concediului de crestere a copilului Stela30 Stela30 Buna seara! Sunt in concediu de crestere a copilului, am optat pentru doi ani copilul implinind varsta de 2 ani in decembrie 2014. Contractul meu de munca este ... (vezi toată discuția)
Concediu de crestere a copilului AndreeaB28 AndreeaB28 Buna ziua. sunt in concediu de crestere a copilului din luna martie a acestui an. incepand cu ianuarie 2014 as dori sa ma intorc la serviciu. am optat pentru ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie Anca_Lamba Anca_Lamba Am optat pt CCC pana la implinirea varstei de 1 an. Pe 02.03.2015 mi-am reluat activitatea, cu 1 luna si 2 zile inainte de a implini copilul 1 an. Tatal a ... (vezi toată discuția)