avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1470 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbrul de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbrul de mediu

Buna ziua.
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
Am cumparat un autoturism,marca straina ,fabricat in anul 2001.Fostul proprietar a achitat taxa de poluare dar ea fost recuperata intre timp.Eu nu am inmatriculat inca autoturismul pe numele meu.
Intrebarea este :sunt obligat sa achit acum timbrul de mediu ?
Cel mai recent răspuns: Cristina Timaru , Avocat 08:29, 14 Martie 2014
Da, va trebui sa achitati taxa, deoarece a fost recuperata taxa de poluare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Timbru de mediu laur50 laur50 As dori sa cumpar un autoturism rulat, marca Nissan, inmatriculat prima data in Romania (nou fiind) in 25.03.2010. Am studiat legislatia in domeniu, de la L ... (vezi toată discuția)
Timbru de mediu pentru un autoturism cumparat in 2012 pasatmadalina pasatmadalina Buna ziua. In Decembrie 2012 am cumparat un autoturism Daewoo Matiz fabricat in anul 2003, dar fiind in perioada Sarbatorilor de iarna nu am reusit sa ajung ... (vezi toată discuția)
Taxa de mediu platita de doua ori izabela 67 izabela 67 Am cumparat o masina fabricat in 2002,Euro 4.In anul 2006 a fost inmatriculat in tara. In 2008 s-a vandut si a fost inmatriculata pe numele doamnei de la care ... (vezi toată discuția)