Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Timp de lucru cu cartele de acces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Timp de lucru cu cartele de acces

De aproximativ 3 luni fost introdus sistemul de pontare cu cartele de acces. Nu comentez calitatea cartelelor care este deplorabila, numele angajatului fiind scris cu un marker permanent care deja a inceput sa se stearga.
Pentru intocmirea pontajului se merge in continuare pe sistemul clasic cu formulare.
Nu a fost intocmita vreo procedura de acces care sa detalieze modalitatea de acces intrare/iesire, cum se procedeaza daca pleci in interes de serviciu si nu te mai intorci in ziua respectiva, etc.
Ideea este ca dir.gen. a impus regula sa se ia drept referinta pontajul electronic la plata salariilor, daca intarzii sa se taie ora respectiva. Bineinteles ca daca depasesti programul de lucru atunci orele nu se platesc.

Intreabarea vizeaza faptul urmator, daca vii mai devreme de ora impusa ptr inceperea programului de lucru (7.00) cu 10, 15, 30 de minute, se poate pleca mai devreme decat ora impusa de plecare 15.30 in conditiile in care realizezi timpul normal de lucru de 8 ore? In aceasta perioada lucrezi, nu astepti sa sune sirena si sa incepi lucrul.
Exista un temei legal pentru asa ceva sau trebuie respectat cu strictete programul de lucru de incepere/terminare ?
Toate aspectele mentionate de dvs. trebuiesc reglementate prin Regulamentul de ordine interioara al firmei (ROI), document care se prelucreaza sub semnatura cu toti salariatii.
Sindicatului (daca este organizat in unitate) sau reprezentantilor lucratorilor le revine sarcina negocierii cu angajatorul a acestor prevederi si la consemnarea acestora in ROI.