Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie terasa/acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie terasa/acoperis bloc

Buna ziua . Locuiesc la ultimul etaj si de cca3 ani apa a inceput sa se infiltreze prin tavan si sa se prelinga pe pereti . Am facut mai multe sesizari Asociatiei , la care am primit de fiecare data raspunsuri favorabile , dar pana in prezent nu s-a intamplat nimic .La ultima cerere care a trecut si prin Adunarea din aceasta luna raspunsul a fost " se vor relua demersurile , deoarece firma cu care s-a incheat anul trecut o conventie nu mai este de gasit ".La intrebarea ce veti face mai departe , raspunsul a fost ca trebuie sa se mai reantalneasca Adunarea pentru a vota reparatia . Presedintele da vina pe proprietari care nu ii semneaza ca sunt de acord cu reparatia si sa contribuie cu bani . Am fost si la Primarie ,lucru care l-a "infuriat "pe Presedinte si de atunci face tot posibilul sa amane lucrarile .Trebuie aprobarea celorlalti locatari ?Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac pe viitor . Daca fac lucrarile cu o firma autorizata pe persoana fizica urmand sa recuperez costurile dupa ,pe cine trebuie sa dau in judecata? Va multumesc !
Buna ziua,
Acoperisul fiind parte comuna este de datoria Asociatiei sa-l repare.
Formulati o sesizare in scris transmisa prin recomandata cu confirmare de primire si dati-le termen de 30 de zile pentru remediere.
Daca nu se incadreaza adresati-va instantei.
Nu aveti alta sansa, din pacate. este vorba de reavointa asociastiei.

1-Intretinerea si reparatia parti comune din imobil intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Presedintele da vina pe proprietari care nu ii semneaza ca sunt de acord cu reparatia si sa contribuie cu bani

Independent de vointa proprietarilor,presedintele de asociatie detine autoritatea si competenta sa dispuna masurile necesare pentru buna functionare a partilor comune de instalatie si constructie pe intreaga perioada de utilizare a imobilului
Executia hidroizolatiei-datorita costurilor apreciabile- trebuie sa fie dispusa de adunarea generala,care poate decide asupra sursei de finantare=fond de reparatii sau alte fonduri la indemana asociatiei
Asociatia de proprietari poate realiza selectie de oferte a unitatilor specializate si acreditate
2-Executarea hidroizolatiei terasei parte comuna de catre un proprietar genereaza suspiciuni,neincredere din partea restului proprietarilor,care pot suspecta si alte interese din partea beneficiarului
Executarea de astfel de reparatii la parti comune executant-proprietar ,nu garanteaza recuperarea c/v executie,genereaza suspiciuni din partea contribuabililor referitor la calitate materiale utilizate,garantie,etc
Executarea de lucrari la parti comune prin incheierea de acte executant/proprietar are si dezavantajul ca asociatia de proprietari nu este obligata sa achite lucrari pentru care nu si-a asumat responsabilitatea,este mai greu de introdus in contabilitate documente de executie reparatii parti comune avand parti altele decat persoana juridica asociatia de proprietari
Multumesc mult!
Buna seara,
Am rugamintea daca imi poate da cineva un model de sesizare a Asociatiei de proprietari pentru reparatia hidroizolatiei blocului.
Multumesc anticipat!
Nu este un astfel de sablon. Sesizarea trebuie sa cuprinda situatia de fapt din apartamentul dvs, de pe casa scarii si eventual situatia celorlalti vecini de la ultimul etaj (poate ca si dansii au aceleasi probleme). In mod normal conducerea as. prop. va constitui o comisie de constatare a situatiei aratate de dvs. si va trebui sa se implice serios in refacerea hidroizolatiei. Costurile vor fi repartizate tuturor proprietarilor si vor fi proportionale cu suprafata utila a apartamentului fiecaruia.