Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare investitie.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare investitie.

Buna ziua, as vrea sa aflu daca eu pot sa fac reparatii la terasa blocului si sa-mi recuperez banii? Am sa dau mai multe detalii : in 2015 blocul a fost reabilitat prin primarie cu garantie 3 ani. Lucrarile sunt sub orice critica , EU stau la ultimul etaj si-mi ploua in casa . Vreau sa fac EU reparatii la terasa blocului cu firma autorizata si as vrea sa stiu cum trebuie sa procedez ca sa-mi recuperez banii.
Multumesc.
Era normal ca in perioada de garantie,presedintele de asociatie sa urmareasca calitatea si comportamentul in timp a lucrarilor si sa notifice oficial executantul sa remedieze deficientele
Pentru reparatie la acoperis parte comuna condominiu,legal este responsabil exclusiv asociatia de proprietari care ar trebui in adunarea generala sa hotarasca executarea de repartii,costuriel urmand sa fie repartizate tuturor proprietarilor functie de cota indiviza
Nu este de preferat sa executati dv reparatie parte comuna condominiu datorita eventualelor supiciuni din partea celorlalti locatari
Puteti executa reparatia acopersiului cu acordul scris al asociatiei de proprietari cu angajamentul ferm de recuperare c/v executie
Contractul de executare reparatii trebuie incheiat in numele asociatiei de proprietari prin delegat dv