Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... fond reparatii as. de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

fond reparatii as. de proprietari

pot fi data in judecata daca nu am bani pentru a plati izolarea blocului (acoperisului),in situatia in care aceste lucrari s-au mai executat in urma cu aproximativ 7-8 ani?
Acoperisul (terasa) condomuniului reprezinta parte comuna a carei intretinere/
reparatie reprezinta responsabilitatea asociatiei de proprietari
Lucrarea de hidroizolatie ,in raport de suprafata ,impune o valoarea apreciabila,
pentru perceperea careia ,asociatia are obligatia sa dispuna un termen
Referitor la necesitatea unei noi reparatii la intervalul mentionat de 7-8 ani de la ultima reparatie,trebuie verificat existenta garantiei ultimei lucrari si eventual daca nu poate fi solicitat executantul sa remedieze defectiunile aparute.
In situatia in care ,in intervalul de 90 de zile de la decaderea termenului limita de plata a fondului de reparatii ,nu ati contribuit la actualizarea acestuia conform hotararii adunari generale,asociatia de proprietari,dupa parcurgerea proceduri prealabile ,poate desfasura procedura recuperarii prin instanta
@yo5djk
Dv. sunteti obligata, in calitate de proprietar in acel condominiu sa contribuiti la reparatia oricarei parti din proprietatea comuna, avand o cota-parte indiviza din aceasta.
Daca nu platiti reparatia terasei, acea suma vi se considera restanta si puteti fi actionata in judecata ca pentru orice alt fel de suma in restanta.

Degeaba ar fi garantia inca valabila daca firma care a executat acum 7-8 ani lucrarea deja nu mai exista.

Asa ca Dv. nu aveti decat optiunea de a plati lucrarea de reparatie. Puteti merge la presedintele asociatiei, sa-i explicati situatia Dv. financiara si poate reusiti sa-l convingeti sa faceti un plan de esalonare a acestei sume pe o perioada mai lunga, fara a va considera restanta penalizabila. Si incercat, ca pe langa cota de intretinere curenta sa platiti si ce e necesar pentru terasa.

elga50, moderator