Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa parintilor

Daca apartamentul in care locuiesc este al parintilor mei, luat dupa Revolutie, pe numele amandorura voi mostenii vreun procentaj dupa moartea unuia din parinti? Mentionez ca intre timp acestia au divortat, dar nu au facut partajul si nu il vor face, din motive de vointa. Starea de sanatate a unuia din parinti fiind grav deteriorata doresc a afla daca dupa moartea lui eu ca si copil major voi fi mostenitor.
Dar daca mama se casatoreste cu altcineva, acel altcineva va avea un drept la casa?
Doar daca mama va deceda inaintea lui. Sotul va mosteni 1/4 din ce va avea mama la data decesului sau.
E totusi aiurea ca el sa mosteneasca ceva avand in vedere ca apartamentul a fost cumparat atunci impreuna cu tata...Multumesc mult pentru raspunsuri si ajutor.
Nu are legatura ca a cumparat cu tata, cota tatalui nu e afectata, sotul mamei o mosteneste doar pe ea in calitate de sot supravietuitor.

Art. 970 Soţul supravieţuitor îl moşteneşte pe soţul decedat dacă, la data deschiderii moştenirii, nu există o hotărâre de divorţ definitivă.

De ce vi se pare aiurea ca sotul sa mosteneasca ? ca nu a contribuit cu nimic la cumpararea casei ? Nici copiii nu au contribuit, insa si ei sunt mostenitori rezervatari.
Daca mama va lasa prin testament cota ei, sotul ei va putea culege doar rezerva succesorala care e de jumatate din cat ar fi mostenit pe cale legala.

gi-jane2, moderator