Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj cu achitarea sultei dupa 3 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj cu achitarea sultei dupa 3 ani

In mai 2014 sunt 3 ani de la hotararea definitiva a partajului in care este de platit sulta.Dupa expirarea perioadei de 3 ani pot vinde apartamentul fara a plati sulta,se prescrie cumva?Multumesc
Se prescrie dreptul de a cere executarea silita a sultei, Obligatia debitorului va deveni una imperfecta.

Daca obligatia de a plati sulta este inscrisa in Cartea Funciara va fi greu de vandut imobilul.
Pt a vinde, trebuie ca imobilul sa fie intabulat pe numele dvs si liber de sarcini.
Implinirea termenului de prescriptie il va constata instanta.