avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1134 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj cu achitarea sultei dupa 3 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj cu achitarea sultei dupa 3 ani

In mai 2014 sunt 3 ani de la hotararea definitiva a partajului in care este de platit sulta.Dupa expirarea perioadei de 3 ani pot vinde apartamentul fara a plati sulta,se prescrie cumva?Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:01, 16 Martie 2014
Se prescrie dreptul de a cere executarea silita a sultei, Obligatia debitorului va deveni una imperfecta.

Daca obligatia de a plati sulta este inscrisa in Cartea Funciara va fi greu de vandut imobilul.
Pt a vinde, trebuie ca imobilul sa fie intabulat pe numele dvs si liber de sarcini.
Implinirea termenului de prescriptie il va constata instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament cu sulta ion panaite ion panaite Buna ziua tuturor ! As dori si eu un ajutor va rog. Am divortat in anul 2000 iar divortul s-a facut in lipsa pentru ca fosta sotie a plecat pur si ... (vezi toată discuția)
Intabularea din oficiu,de catre registratorul ocpi,a unei ipoteci legale cu titlul de sulta,asupra terenului adjudecat de mine in urma udei licitatii publice freedriver freedriver in 2010-2012 a avut loc executarea silita a unui domn care imi datora o suma de bani.Aceasta actiune a avut loc in urma unui partaj fortat,intre ce doi ... (vezi toată discuția)
Nelamurire plata sulta dupa partaj tatiana28 tatiana28 Buna seara.Am o nelamurire in legatura cu plata sultei.Dupa un proces de partaj,in care s-au impartit bunuri mobile si un bun imobil, a ramas hotararea ... (vezi toată discuția)