Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Data suspendare CIM in cazul in care nu am niciun ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Data suspendare CIM in cazul in care nu am niciun concediu medical

Buna ziua,
Data nasterii copililui este 13.02.2014. De cand pot sa suspend CIM?! Astazi am primit certificatul de nastere al copilului. Concedii medicale nu are...
Va multumesc frumos.
Suspendarea intervine in ziua nesterii copilului sau trebuie sa respect termenul de 42 de zile...Ma puteti ajuta?!
A nascut in ziua in care a lucrat :)
Herra_, utilizator
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 15
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta reprezentand indemnizatii si stimulent de insertie se stabilesc dupa cum urmeaza:

a) incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;

2. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010:

Art. 23.
(1) Dreptul reprezentând indemnizaţia pentru creşterea copilului se cuvine dupã cum urmeazã:

a) începând cu ziua urmãtoare celei în care înceteazã, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data naşterii copilului, indiferent de persoana îndreptãţitã care solicitã dreptul, dacã cererea este depusã în termen de 60 de zile lucrãtoare de la acea datã;

3. Din OUG 96/2003 privind protecţia maternitãţii la locurile de muncã:

Art. 2. - În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţã, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite dupã cum urmeazã:
g) concediul postnatal obligatoriu este concediul de 42 de zile pe care salariata mamã are obligaţia sã îl efectueze dupã naştere, în cadrul concediului pentru sarcinã şi lãuzie cu duratã totalã de 126 de zile, de care beneficiazã salariatele în condiţiile legii;

Art. 16. - Pentru protecţia sãnãtãţii lor şi a copilului lor, dupã naştere, salariatele au obligaţia de a efectua minimum 42 de zile de concediu postnatal...

4. Din Normele de aplicare a OUG 96/2003:

Art. 4
(3) Pentru protecţia sãnãtãţii mamei şi a copilului este interzis angajatorilor sã permitã salariatelor sã revinã la locul de muncã în cele 42 de zile de concediu postnatal obligatoriu.

5. Asadar salariata este obligata sa intre cel putin cele 42 de zile in concediu postnatal dupa care ii puteti suspenda CIM pentru a intra in CCC.
Fara cerificat?!
Suspend in a 42-a zi , fara certificat?!
Cu ce data trebuie sa faca cererea de suspendare CIM pentru crestere copil 2 ani?!

Sunt putin incurcata...cu ce data transmit REVISAL de /pentru suspendare...Cu ce data suspend CIM?!
Herra_, utilizator
1. Suspendarea CIM nu are nici o legatura cu existenta sau nu a unui certificat medical.

2. Nu se poate suspenda CIM pentru a intra salariata in CCC decat incepand cu a 43-a zi de la nasterea copilului.
- Cele 42 de zile se numara incepand cu data nasterii copilului.

3. - Salariata este obligata sa intre cele 42 de zile in concediu postnatal.
- In aceasta perioada angajatorul nu o poate primi la serviciu.

4. - Nu inteleg rationamentul pentru care salariata nu ar dori sa intre in concediu postnatal cele 42 de zile.
- Este spre binele ei si al copilului.
E fata patronului...Nu a fost la servici ...Nah...
suspend cu 15 aprile?! (am numarat zilele lucratoare)
o pontez pana atunci?!
ufff
Herra_, utilizator
1. Nu o puteti ponta in primele 42 de zile de la nastere (v-am dat textele de lege care interzic aceasta).
- Daca nu doreste concediu postnatal poate sa fie pontata in concediu fara plata sau in concediu de odihna.

2. Suspendarea CIM pentru a intra in CCC o faceti cu a 43-a zi de la nasterea copilului.

3. - Daca data nasterii copilului este 13.02.2014 cele 42 de zile se implinesc pe 26 martie.
- Incepand cu 27 martie ii puteti suspenda CIM .
- Cele 42 de zile sunt zile calendaristice, nu lucratoare.