Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Etape ulterioare infiintare pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Etape ulterioare infiintare pfa

Buna ziua ,

Tocmai am infiintat un PFA si as vrea sa stiu care ar fi urmatorii pasi ( declaratii, etc ) pentru a putea desfasura activitatea.

Multumesc!
Dupa ce v-au iesit actele de la registrul comertului, in maxim 15 zile depuneti D220, D600(daca nu aveti un contract de munca valabil in alta parte sau nu sunteti pensionar) si formularul 070 la finante.
Sa va achizitionati si vizati la inspectorul fiscal regitrul jurnal de incasari si plati, registrul inventar.
Apoi, daca desfasurati o activitate care necesita casa de marcat, trebuie s-o fiscalizati la locul/punctul de lucru.