avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Etape ulterioare infiintare pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Etape ulterioare infiintare pfa

Buna ziua ,

Tocmai am infiintat un PFA si as vrea sa stiu care ar fi urmatorii pasi ( declaratii, etc ) pentru a putea desfasura activitatea.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 19:09, 18 Martie 2014
Dupa ce v-au iesit actele de la registrul comertului, in maxim 15 zile depuneti D220, D600(daca nu aveti un contract de munca valabil in alta parte sau nu sunteti pensionar) si formularul 070 la finante.
Sa va achizitionati si vizati la inspectorul fiscal regitrul jurnal de incasari si plati, registrul inventar.
Apoi, daca desfasurati o activitate care necesita casa de marcat, trebuie s-o fiscalizati la locul/punctul de lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa la inceput de drum - ce trebuie stiut? suciu_diana suciu_diana Buna ziua, pentru un PFA - cu un CUI tocmai scos din cutoarele Registrului Comertului, ce pasi ulteriori trebuie parcursi? Intrebarea vizeaza ... (vezi toată discuția)
Acte necesare dosar anaf paultrefu paultrefu Am primit acum câteva zile actele de la registrul comerțului pentru o intreprindere individuală(frizerie micuță la țară). Acum am fost la anaf să văd ... (vezi toată discuția)
Acte necesare ii qwery666 qwery666 Buna ziua ce acte trebuie am nevoie sa depun dupa ce primesc autorizatia pt II. Mentionez ca vreau sa fac un magazit si trebuie sa cumpar o casa de ... (vezi toată discuția)