Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor italian cu mama romanca si tata italian
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor italian cu mama romanca si tata italian

cine ma poate ajuta cu mai multe informatii.eu am cetatenie romana fiul meu de 4 ani are cetatenie italiana.are pasaport individual italian.am calatorit de 4 ori in Romania fara nici o problema nici la dus nici la intoarcere.am inteles ca din decembrie nu se mai poate circula cu minorul fara adeverinta din partea tatalui.intrebarea mea este de ce avem nevoie de autorizatie sa ne intoarcem din Romania in italia daca copilul nu este cetatean Roman?
minorul nu dobandeste automat cetatenia unui stat ! el va avea cetatenia statului in care s-a nascut , iar daca parintii doresc sa aiba dubla cetatenie , vor proceda la transcrierea certificatului de nastere al acestuia .