Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Taxe pentru achizitie din Turcia?
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Taxe pentru achizitie din Turcia?

Buna Ziua.
In cazul unei achizitii de materiale textile din Turcia, un SRL din Romania, platitor de TVA, ce taxe va avea de platit ? Ma gandesc daca se pune problema de TVA, taxa de transport, comisionar vamal, etc si la ce moment se platesc acestea.

Multumesc
TVA in vama si Taxe vamale ( cand ajunge marga in vama). Marfa nu intra in RO pana nu sunt platite.
Comisionarul vamal cand face factura.
Doar pentru achizitiile din UE nu as avrea astfel de taxe?
Am crezut ca sunt ceva acorduri intracomunitare incheiate si cu Turcia si astfel as avea de platit mai putine taxe ca si pentru orice alt import din afara zonei UE.

Multumesc!
La TVA nu.Poate la taxe vamale. Cautati pe site ul vamilor. Sunt toate taxele acolo.