Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocare uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocare uzufruct

Mai pe scurt bunica/bunicul are 75% sau 3/4 si copiii impart 1/4 din apartament
In situatia in care unul din copii a facut imbunatatiri de 4000 euro acestea se iau in calcul in cota sotului supravietuitor??
Sotul /bunica a facut contract de v-c cu usufruct impreuna cu bunicul in viata(acum decedat) bunica straina de copii sotului dupa 10 ani vrea sa revoce vanzarea cu usufruct,contractul incheiat in 2004 pentru 2 camere cu 8000 de euro,bunicul decedeaza in 2006.

Acum daca bunica la 84 de ani revoca contractul,se repun partile in situatia anterioara incheierii v-c si vine toata lumea la mostenire??
In caz de revocare usufruct bunica trebuie sa dea 3% din taxa de timbru daca ne da in judecata si va trebui sa plateasca si pretul v-c cu usufruct de 8000 de euro cu dobanda din 2004???

Plus imbunatatirile la apartament de 4000 de euro??

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
ionclaudiu, utilizator
ca sa revoce un contract de uzufruct trebuie sa apeleze la instanta, proces care dureaza, iar bunica trebuie sa faca dovada ca nu au fost indeplinite conditiile stipulate in contractul de uzufruct
daca dvs. v-ati indeplinit obligatiile fata de bunica cu greu poate fi revocat contractul. Multa bafta va doresc!
Dreptul de uzufruct nu poate fi desfiintat, din ceea ce mentionati.
Se poate considera pretul de 8000 euro pentru un apartament cu 2 camere in 2004 prea mic??
Ce alt motiv se poate invoca pentru revocare uzufruct?

ionclaudiu, utilizator
nu ca pe langa pret sunt si alte clauze ca medicamente, hrana, ingrijire etc.