Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chitanta de mana

In urma cu 10 ani am achizitionat un teren,iar tranzactia a fost incheiata printr-un chitanta de mana si nu la notar.Acum i-am cerut fostului proprietar sa incheiem un act legal la notar,dar acesta nu mai vrea,dorind sa-i mai dau bani.Ce este de facut ?
Puteti sa faceti o actiune in instanta pentru pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract de vanzare-cumparare.
important este sa fi stapanit terenul pt care ai facut acel inscris, pentru ca obilgatia acestuia de a perfecta contractuleste o obilagatie de a face care este prescriptibila in 3 ani de la data semnarii inscrisului de mana. In instanta el se poate apara invocand aceasta exceptie
Corecta opinia lui Brom.

Corecta si completarea doamnei Otilia Elena Turcu. O precizare: prescriptia ar putea curge si de la data stabilita prin conventia partilor ca termen pentru incheierea actului autentic, daca partile au stabilit un astfel de termen. Oricum, posesia terenului impiedica inceperea cursului prescriptiei (sau il intrerupe, dupa caz).
il puteti da in judecata pentru a obtine act de proprietate fara sa-i dati alti bani