avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... VANZARE FIRME
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

VANZARE FIRME

Vreau sa vand o firma si am gasit si cumparatorul!!!Ce trebuie sa fac ca sa ies total din firma si sa nu mai am nici o raspundere astfel incat toate sarcinile si tot ce s-a intamplat in firma sa cada in sarcina noului administrator!Mentionez ca nu am CEC-URI sau bilete la ordin avalizate date si nici alte instrumente de genul asta1Am in schimb niste bilete la ordin neavalizate date catre anumiti furnizori!!!!!#-o#-o.Multumesc anticipat
Este relativ simplu sa iesiti din societate in situatia in care ati gasit cumparator.
Se va face un contract de cesiune prin care asociatii/asociatul cedeaza partile sociale pe care le detine cumparatorului cesionar.
Cesiunea impreuna cu celelalte docimente necesare se vor inregistra la ORC.
NASTASE ADRIAN a scris:

Vreau sa vand o firma si am gasit si cumparatorul!!!Ce trebuie sa fac ca sa ies total din firma si sa nu mai am nici o raspundere astfel incat toate sarcinile si tot ce s-a intamplat in firma sa cada in sarcina noului administrator!Mentionez ca nu am CEC-URI sau bilete la ordin avalizate date si nici alte instrumente de genul asta1Am in schimb niste bilete la ordin neavalizate date catre anumiti furnizori!!!!!#-o#-o.Multumesc anticipat


Chiar daca va cesionati partile sociale, pentru tot ceea ce ati facut in calitate de asociat si administrator ramaneti raspunzator.
dar daca am spre exemplu tva sau alte plati ce le datoreaza firma si cel care preia se angajeaza sa le plateasca ,eu mai am vreo implicatie?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu cesiunea firmei maximtgv maximtgv Buna ziua, detin o societate cu 2 asociati 50%-50%. Acum din anumite probleme aparute intre noi dorim sa cesionam partile altuia. Intrebarea mea este in ce ... (vezi toată discuția)
Vreau sa vand o firma cu datorii valy75 valy75 vreau sa vand un srl cu datorii la terti si la stat, dupa predarea activului si pasivului societatii, daca noul actionar nu plateste datoriile preluate mai put ... (vezi toată discuția)
Cesiune firma cu linie de credit raducumic raducumic Detin o firma care a contractat o linie de credit pentru care a semnat ca garant administratorul ca persoana fizica si tot ca persoana fizica a avalizat bilete ... (vezi toată discuția)