avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat si, totodatã, colaborator la aceeasi firmã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat si, totodatã, colaborator la aceeasi firmã

Bună ziua,

Mă interesează să aflu dacă, fiind angajat cu carte de muncă la o editură, pot încheia cu aceasta, simultan, și contracte de colaborare (drepturi de autor).
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: lescu , utilizator 12:15, 22 Martie 2014
Da, puteti incheia si contracte de drepturi de autor, chiar daca aveti incheiat si c.i.m.
Va multumesc pentru raƒspuns. Maƒ putet›i ajuta, vă rog, s™i cu o trimitere la legea care permite acest lucru?
Vedeti Legea nr.8/1996 privind drepturile de autor si alte drepturi conexe.

Insa vedeti si acest articol :
Contract drepturi de autor. Care sunt conditiile actuale?
[ link extern ]
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi de autor in relatia cu editurile Mickaela Mickaela Buna seara, Sunt in cautarea unor lamuriri (eventual cu articole de lege spre exemplificare) cu privire la relatia juridica ce reglementeaza traducerea ... (vezi toată discuția)
Traducere de carte sonika sonika Buna. Vreau sa realizez traduceri de carte pentru diferite edituri.NU am statut juridic. Pot totusi realiza traduceri si sa fiu platita prin PayPal? E legal? ... (vezi toată discuția)
Contract-drepturi de autor-utilizare Ronald Ronald Doresc sa semnez un contract cu un compozitor(autor) de muzica care va permite folosirea compozitiilor proprii in site-ul meu cat si utilizarea lor ca si ... (vezi toată discuția)