Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat si, totodatã, colaborator la aceeasi firmã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat si, totodatã, colaborator la aceeasi firmã

Bună ziua,

Mă interesează să aflu dacă, fiind angajat cu carte de muncă la o editură, pot încheia cu aceasta, simultan, și contracte de colaborare (drepturi de autor).
Mulțumesc.
Da, puteti incheia si contracte de drepturi de autor, chiar daca aveti incheiat si c.i.m.
Va multumesc pentru raƒspuns. Maƒ putet›i ajuta, vă rog, s™i cu o trimitere la legea care permite acest lucru?
Vedeti Legea nr.8/1996 privind drepturile de autor si alte drepturi conexe.

Insa vedeti si acest articol :
Contract drepturi de autor. Care sunt conditiile actuale?
[ link extern ]
Va multumesc.