Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... contract-drepturi de autor-utilizare
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

contract-drepturi de autor-utilizare

Doresc sa semnez un contract cu un compozitor(autor) de muzica care va permite folosirea compozitiilor proprii in site-ul meu cat si utilizarea lor ca si coloana sonora in diferite productii video. Toate astea intr-un mod gratuit.
Ce trebuie sa contina acest contract?
Se poate gasi un astfel de contract cadru pe Internet?

Va multumesc anticipat...
Trebuie sa intocmiti un contract de cesiune a drepturilor de autor conform Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe
Vedeti aici un model pe care puteti sa il adaptati la situatia dvs.: [ link extern ]
Buna ziua,

Cum ramane in cazul in care acel autor nu detine drepturi de autor asupra compozitiilor respective ? Ce anume trebuie sa faca acel compozitor pentru a putea ceda drepturi de autor asupra unui fragment de melodie spre exemplu ?

Multumesc frumos !