Forum Discuţii juridice Traduceri Traducere de carte
Discuție deschisă în Traduceri

Traducere de carte

Buna. Vreau sa realizez traduceri de carte pentru diferite edituri.NU am statut juridic. Pot totusi realiza traduceri si sa fiu platita prin PayPal? E legal? Stiu ca PayPal iti ofera posibilitatea de a emite facturi. As putea sa le folosesc pt declararea venitului?Mentionez ca nu as vrea sa imi fac un PFA pe considerente ca cam greu te descotorosesti de el in cazul in care vrei sa renunti. Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Puteti colabora cu editurile pe baza legii 8/1996 cu modificari si completari care protejeaza drepturile de autor si drepturile conexe la care se incadreaza si traducerile.
In linkurile de mai jos aveti cateva date pentru informarea prealabila. Daca editurile sunt de acord puteti colabora pe baza de contract de drepturi de autor ca traducator nefiind nevoie de infiintarea PFA, insa exista obligatii declarative atat pentru dvs. cat si pentru edituri.
www.avocatnet.ro/content/for...

Spor!
L.C.

N.B. - Legea drepturilor de autor si fiscalitatea in ceea ce priveste drepturile de autor au suferit modificari pe care le gasiti pe internet.
Laura Ciobeica, moderator
Din ce am citit din Legea drepturilor de autor mare diferenta fata de un PFA nu este. Singurul ajutor pe care il da este pentru activitati temporare.
Mai exista vreo alta posibilitatea sau numai astea 2?