Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatia in anulare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatia in anulare

Buna ziua. Mi-a fost respins un recurs, pe vechiul cod de procedura civila la data de 21.11 2013, am luat la cunostiinta de continutul deciziei la 21.12.2013.
Pentru introducerea unei contestatii in anulare ultimul termen de introducere este cel de 21.11.2014, deoarece aceasta poate fi introdusa in termen de un an de la pronuntare.
Este corect?
Multumesc.
Termenul de exercitare a acestei cai extraordinare este diferit.
Contestatia in anulare se poate face oricand inainte de inceputul executarii silite, iar in timpul ei pana la implinirea termenului pana la care cel interesat a primit comunicarea/instiintarea infiintarii porpririi sau a somatiei ori de la data cand a luat cunostinta de primul act de executare, in cazul in care nu a primit somatie sau executarea se face fara somatie.
Impotriva hotararilor irevocabile care nu se duc la indeplinire pe cale de executare silita, contestatia in anulare poate fi introdusa in termen de 15 zile de la data cand contestatorul a luat cunostinta de hotarare, dar nu mai tarziu de un an de la data cand hotararea a ramas irevocabila.
Ca atare, daca dvoastra ati luat cunostinta de hotarare la 21.12.2013, aveati 15 zile pt. exercitarea contestatiei in anulare.