Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daune morale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Daune morale

oug 80/2013 Art. 7
Actiunile privind stabilirea si acordarea de despagubiri pentru daunele morale aduse onoarei, demnitatii sau reputatiei unei persoane fizice se taxeaza cu 100 lei

atit? indiferent de ce daune soliciti?adica indiferent de suma pe care o ceri?
Da, taxa de timbru pentru astfel de cereri este de 100 lei...
multumesc, o zi buna
Atat doar tinand cont ca pana in vara nu se taxau...
nu e o suma mare,daca castig suma se recupereaza
imi pare rau sa sa spun ca nu e asa timbru judiciar se plateste in functie de suma ceruta vezi oug 80/2013 art 3 .Intradevar art 7 spune ca se taxeaza cu 100 ron da asta doar pt ca tu nu stii suma si il lasi pe judecator sa decida suma