Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este taxa de timbru pentru daunele morale?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este taxa de timbru pentru daunele morale?

Buna seara.

As dor sa stiu ce valoare are taxa de timbru pentru daunele morale intr-un proces civil.

Multumesc.
OUG 80/2013

Art. 7. - Acţiunile privind stabilirea şi acordarea de despăgubiri pentru daunele morale aduse onoarei, demnităţii sau reputaţiei unei persoane fizice se taxează cu 100 lei.
Stimat forumist,

Fără a contrazice răspunsul dat anterior, este nevoie să detaliați natura daunelor morale pe care le pretindeți.

Din punctul meu de vedere, daunele morale cerute într-un proces civil pot fi:
- taxbile potrivit dreptului comun, adică la valoare,
- taxabile în modul arătat anterior, dacă sunt cerute pentru acțiuni ce aduc atingere onoarei, demnității și reputației,
- scutite de taxă de timbru, în funcție de cauză.

De exemplu, chiar dacă nu este o cauză penală, ci una civilă, în funcție de obiectul acțiunii, vă puteți încadra în art. 29. j al OUG 80, care prevede: stabilirea si acordarea despagubirilor civile pentru pretinse incalcari ale drepturilor prevazute la art. 2 si 3 din Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, ratificata prin Legea nr. 30/1994, cu modificarile ulterioare;

Cu stimă.