avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este taxa de timbru pentru daunele morale?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este taxa de timbru pentru daunele morale?

Buna seara.

As dor sa stiu ce valoare are taxa de timbru pentru daunele morale intr-un proces civil.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 11:11, 26 Aprilie 2014
OUG 80/2013

Art. 7. - Acţiunile privind stabilirea şi acordarea de despăgubiri pentru daunele morale aduse onoarei, demnităţii sau reputaţiei unei persoane fizice se taxează cu 100 lei.
Stimat forumist,

Fără a contrazice răspunsul dat anterior, este nevoie să detaliați natura daunelor morale pe care le pretindeți.

Din punctul meu de vedere, daunele morale cerute într-un proces civil pot fi:
- taxbile potrivit dreptului comun, adică la valoare,
- taxabile în modul arătat anterior, dacă sunt cerute pentru acțiuni ce aduc atingere onoarei, demnității și reputației,
- scutite de taxă de timbru, în funcție de cauză.

De exemplu, chiar dacă nu este o cauză penală, ci una civilă, în funcție de obiectul acțiunii, vă puteți încadra în art. 29. j al OUG 80, care prevede: stabilirea si acordarea despagubirilor civile pentru pretinse incalcari ale drepturilor prevazute la art. 2 si 3 din Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, ratificata prin Legea nr. 30/1994, cu modificarile ulterioare;

Cu stimă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daune morale - taxa de timbru andreidarius andreidarius Puteti sa-mi spuneti daca actiunea in pretentii referitoare strict la daunele morale se timbreaza? Si daca da, se timbreaza la valoare? Multumesc! (vezi toată discuția)
Taxa de timbru Edelstein Edelstein Buna ziua! In urma cu o luna am fost accidentat in trafic de o cucoana, pasagera intr-o masina. A deschis portiera fara sa se asigure si m-a accidentat, eu ... (vezi toată discuția)
Daune morale sexu sexu oug 80/2013 Art. 7 Actiunile privind stabilirea si acordarea de despagubiri pentru daunele morale aduse onoarei, demnitatii sau reputatiei unei persoane ... (vezi toată discuția)