avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire indemnizatie
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire indemnizatie

mi sa facut o poprire la contul pe care il am l o anumita banca de catre o alta la care am mai multe rate restanta,am reusit sa deblochez contul dar mi sa luat din bani,ce trebuie sa fac sa mi se opreasca mai putin...banii care imi intra in cont reprezinta indemnizatia si alocatia a 2copii,nu mai am nimic pe numele meu decit o masina pe care nu au gasito inca,daca se poate astept un raspuns pe adresa de e-mail,va multumesc mult....o zi buna
Cel mai recent răspuns: NastaValentin , utilizator 14:07, 20 Martie 2014
sumele reprezentand alocatii pentru copii nu pot face obiectul popririi; formulati o contestatie la executare; doar 1/3 din venitul net poate face obiectul urmaririi silite
contul este la brd,poprirea sa facut de catre cec,...acum il am deblocat dar mi sa oprit aproape 1/2 din suma,la cine fac contestatia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pe alocație sau comision? Genalieki Genalieki Este legal ca Banca Transilvania sa imi opreasca comision de 30 lei pe alocatia de stat a copiilor ca urmare a unei popriri? (vezi toată discuția)
Alocatie copil raluk79 raluk79 Buna ziua, Am un card pe care primeam lunar indemnizatia copilului ; in momentul in care mi s-au virat ultimii banii, cand copilul a facut 2 ani, eu mai avand ... (vezi toată discuția)
Poprire alocatie copil patriciab patriciab Buna dimineata In urma cu o saptamana mi s-a pus poprire pe conturile bancare, la solicitarea Anaf, pentru o presupusa datorie la CAS din anul 2012 sau mai ... (vezi toată discuția)