Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ridicarea poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ridicarea poprire

Buna ziua tuturor!
Am un cond deschis la brd unde imi intra ALOCATIA COPILULUI si maternitatea.Mi s-a pus poprire de la o alta banca.Am platit suma datorata banci respective , cei de acolo m-au anuntat ca au trimis hartia cu ridicarea popriri, dar aceasta nu mai ajunge de mai bine de o saptamana.Cei de la BRD nu stiu nici macar unde trebuie sa ajunga hartia la Baia Mare sau la Cluj (mentionez ca eu locuiesc in Baia Mare),daca contul se deblocheaza direct sau trebuie sa platesc o taxa pt deblocare...
Doresc sa stiu daca aveau dreptul sa imi opreasca alocatia copilului deoarece mi-au blocat toti banii de doua luni incoace,dar nu mi-au tras nimic de pe card, si cat dureaza ridicare popririi?:((
Nu, conform art.409(7) C.proc.civ.,alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele de maternitate....nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii.

De regula, conturile "blocate"/poprite cu incalcarea dispozitiilor anterior mentionate se deblocheaza prin suspendarea executarii silite, de catre instanta, in urma formularii unei contestatii la executarea silita.

:offtopic:
Va rog frumos sa stergeti denumirea societatii implicate in discutie deoarece aici, discutam ideea si nu "persoana"...fizica/juridica.

Multumesc.