Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasirea domiciliului la 17 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasirea domiciliului la 17 ani

Buna ziua,
As vrea sa intreb daca un minor de 17 ani poate locui singur. Daca parintii sesizeaza politia il pot aduce inapoi in ciuda dorintei fiului? Ce drepturi au parintii asupra unui minor care a implinit 17 ani?
Buna ziua,
Daca minorul doreste sa locuiasca singur nu incalca legea.
Parintii sunt datori sa il sprijine pana la 18 ani sau pana la terminarea facultatii dar nu mai mult de 26 de ani.
Sprijinul poate sa fie obtinut prin intelegere sau, la solicitarea minorului, prin instanta.
Sfatul meu este sa-l ajutati sa se descurce cat mai usor si sa aveti incredere in el.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. Imi puteti spune va rog articolele din care reiese ceea ce mi-ati spus. In codul familiei nu am gasit nimic.

Cu stima,
Grigore Popescu
Codul familiei e abrogat, daca vreti sa va documentati, cititi noul cod civil de la art 483 in sus si legea protectiei drepturilor copilului asa cum a fost modificata.
Copilul locuieste pana la 18 ani cu parintii lui sau cu unul din ei daca parintii nu locuiesc impreuna. Pt motive temeinice, locuinta copilului poate fi stabilita si la alte persoane.nTot prin lege, copilul datoreaza respect parintilor lui, insa si parintii trebuie sa exercite autoritatea parinteasca in interesul copilului, sa ii respecte intimitatea si demnitatea.nPractic, daca un copil de aceasta varsta nu mai vrea sa locuiasca cu parintii, nu poate fi obligat nici daca s-ar obtine o hot judecatoreasca.
Daca ne-ati zice care e situatia,poate va putem ajuta cu un sfat.
Copilul poate capata capacitate de exercitiu deplina si inaintea implinirii varstei de 18 ani.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns. Fiul unui prieten de-al meu a plecat sa locuiasca singur in alt oras la o persoana majora. Tatal lui vrea cu tot dinadinsul sa il aduca acasa, insa a esuat in discutia cu fiul sau. Vrea sa sesizeze politia pentru asta, dar nu stie nici el si nici eu daca au ce sa faca ca sa il ajute. Din ce am inteles de mai sus nu au cum sa il aduca acasa.
Nu au cu ce sa-l ajute, nici politia, nici protectia copilului , nici instanta nu are cum sa il oblige sa stea intr-un loc. Parintele insa ca si reprezentant legal si persoana ce raspunde de copil are obligatia sa anunte autoritatile si sa faca ce tine de el sa il convinga sa vina acasa.