Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasirea domiciliului la 17 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasirea domiciliului la 17 ani

Buna ziua,
As vrea sa intreb daca o minora de 17 ani poate locui singura. Mentionez ca este la dorinta fetei, parintii fiind mult prea stricti cu ea. Lucreaza, se descurca, nu ar fi problema ca nu s ar descurca. E foarte matura in gandire si in fapte. De multe ori mama ii spunea ca de abia asteapta sa implineasca 18 ani si ca atunci va putea sa plece unde vede cu ochii. Intrebarea mea este daca parintii sesizeaza politia (doar sa para niste parinti grijuli) o poate aduce inapoi in ciuda dorintei fetei? Ce drepturi au parintii asupra unui minor care a implinit 17 ani? Multumesc anticipat!
anonim...2111, utilizator
Buna ziua,
NU nu o aduce nimeni inapoi.
Din punct de vedere al legii penale raspunde singura de faptele ei in masura in care nu se poate demonstra ca nu a fost lipsita de discernamant.
Cu privire la raspunderea civila, pana implineste 18 ani, raspund parintii.